Muzaffer (Kıvılcım) Akgün 1926 yılında İstanbul'da doğdu. 1941 yılında Ankara'daki İsmet Paşa Kız Enstitüsü'ne girdi. Öğrenciliği sürerken 1942 yılında Şerif İçli'nin teşviki ile Ankara Radyosu'nda sınava girip kazandı. Muzaffer Sarısözen'in yönettiği THM Yurttan Sesler topluluğunun ilk sanatçılarından biri oldu. Daha sonra İstanbul Radyosu’na geçti.

Bu yıllarda gazeteci Haluk Akgün’le evlendi ve basın dünyasında geniş bir çevreye kavuştu.

Haluk Bey’in sanata yakınlığı da Muzaffer Hanım’ın sanat kariyerini olumlu etkiledi. Düzenli, planlı, disiplinli bir sanatçı olarak herkesin saygı duyduğu döneminin en sevilen THM yorumcularından biri oldu. Uzun yıllar büyük gazinolarda assolist olarak çalıştı. Plakları satış rekorları kırdı. Akgün, Türkiye'de ilk Altın Plak ödülü alan sanatçı oldu.

Başarılı Sahne ve plak çalışmaları, halkın çok sevdiği bir sanatçı olması filmcilerin de dikkatini çekti. Yönetmenliğini Hulki Saner’in yaptığı Ayşecik-Boş Beşik, (Zeynep Değirmencioğlu ile), Gurbet Türküsü (İzzet Günay ve Esen Püsküllü ile), Soytarı (Sadri Alışık ile) adlı filmlerde başrol oynadı.

Okuduğu her eseri gündeme getiren Muzaffer Akgün’le özdeşleşmiş türkülerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz; Kışlalar Doldu Bugün, Çakmağı Çak, Adalardan Çıktım Yayan (Bebek), Dolana Ay Dolana, Zalim Avcı, Uçun Kuşlar Uçun, Geceler Yarim Oldu, Gine Gam Yükünün Kervanı Geldi.

Emekli olduktan sonra da birçok televizyon programına katılarak sanatını sürdüren Muzaffer Akgün 01. 08. 2015 Günü İstanbul’da sonsuzluğa intikâl etti.