Malatya'nın Hekimhan Kazası'nın Akmara Köyü'nde doğdum. Asıl baba yurdum Merzime (şimdiki adı Ballıkaya) dir.

Babamlar Merzime Köyü'nden Akmara'ya yerleşmiş benim doğumum da burada olmuştur. Köyde herkes gibi bende çifçilik ile uğraşıyordum. Bunun yanında saz çalma merakı başladı bende. Kendi halimce bir saz alıp uğraşmaya başladım. Fakat bu durumda kendi kendimi avuttuğumdan hiç haberim yokmuş, çünkü ustasız sanat olmazmış.

Beş altı sene kendimi oyalamışken 1950'li yılların ortalarında (mekanı cennet olsun) birgün Kul Veli Dede bizim köye geldi. Dede Kangal'ın Mamaş Köyü'ndendi ve bize de akrabaydı. Uzun bir dönemde Ankara Radyosunda çalışmıştı. Benim saza bakınca "Boşa harman savurmuşsun" dedi. Malatya'da Cafer Usta'ya bana bir saz yaptırdı ve beni bir süre çalıştırdı. Bende böylece az da olsa saz çalmayı öğrenmiştim.

Kul Veli Dede her yıl bizim köye gelirdi. O yıllarda saz yapan usta sayısı fazla değildi. Dede bize saz yapma konusunda da fikirler verdi, biz de bunları değerlendirdik. Köyde hâlâ hayatta olan Haydar diye bir abimiz vardı. Onunla birlikte, saz çalmaya meraklı olan arkadaşlara hediye olarak sazlar yaparak ustalığımızı geliştirmeye çalıştık.

1976 yılında Ankara'ya geldim. Şu an çalıştığım dükkânı, "Tavşancı" lakabıyla tanınan Hüseyin Koluman Usta birine vermişti. Kısa zamanda dükkânı ondan aldım ve 1976 yılından bu yana da aynı dükkânda çalışmalarımı sürdürüyorum.

Bu arada oğlum Ali'ye de bir dükkân tuttuk. Umarım birgün (sağ kalırsak) ben de onun yanına geçerim diye düşünüyorum.

Saz yapımı konusunda fazla ustam olmadı. En çok Yusuf Usta'dan (Yeniay) yararlandım. Bilmediğim birçok önemli konuyu ondan öğrendim. Mekânı cennet olsun, nur içinde yatsın. Gerçeği söylemek gerekirse sadece ben değil, Ankara'da saz yapan ustaların çoğu, bilinçli ve ustaca saz yapımını ondan öğrenmişlerdir...

ALPAY SAZ EVİ

Tıp Fak. Cad. Kartal Durağı 183 - A

Tuzluçayır - ANKARA

Tel :(0312) 364 33 15

ihsanozturk.com