1951'de İzmir'de dünyaya geldi. İlk, orta ve yüksek öğrenimini İzmir' de yaptı.

1970 yılında TRT'ye stajyer memur olarak girdi ve Alım İkmal Şube Müdürlüğü'nde üç yıl görev yaptı. Uzun bir süre TRT İzmir Radyosu sanatçısı Durmuş Yazıcıoğlu'ndan Türk Halk Müziği konusunda ders aldı.

1973 'de TRT'nin açmış olduğu "prodüktörlük" sınavına katılarak Türk Halk Müziği prodüktörü, 1974 yılında açılan "yetişmiş sanatçı" sınavı sonrasında da (aynı kurumda) ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı.

Ses sanatçılığı ve THM Prodüktörlüğü görevlerini sekiz yıl sürdürdü. Ancak iki görevi birden yürütmekte güçlük çekince, 1982 yılında Prodüktörlük görevini kendi isteği ile bırakarak sadece Ses Sanatçısı olarak çalışmalarına devam etti. Bu arada Talip Özkan gibi Ege Bölgesi'nin en yetkin ustasından da dersler alarak kendini geliştirdi.

Çalışmalarını Ege' nin zeybek, gurbet havası, teke havası gibi özellik taşıyan eserleri üzerinde yoğunlaştırdı ve kendine özgü üslubu ile bu ezgileri başarı ile icra etti. Özellikle gurbet havalarında ki başarılı yorumuyla bu alanda örnek kabul edilen bir sanatçı oldu.

TRT'deki çalışmalarına ek olarak Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı'nda 13 yıl THM repertuarı, uslup, tavır dersleri verdi. Ayrıca İzmir Karşıyaka Belediye Konsarvatuarı THM Korosu Şefi olarak da görev yaptı.

1994 yılında TRT İzmir Radyosu THM Müdürlüğü'ne atandı. Ancak Halk Müziği konusundaki çalışmalarına yeterince zaman ayıramadığı için 1998 yılında bu görevden affını istedi.

Büyük Usta Sayın Hale GÜR, halen TRT İzmir Radyosu'nda "Ses Sanatçısı" , "Koro Şefi" ve "THM Merkez Repertuar Kurulu Üyesi" görev yaptıktan sonra emekli oldu.

Sanatçı yaşamını İzmir'de sürdürmektedir...

mail:ihsanozturk@ihsanozturk.com