Bircan Pullukçuoğlu

Aslen Aydın Söke'li olan Bircan Pullukçuoğlu, 1953 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Babası tarım araç - gereçleri (özellikle de tarla sürme işlerinde kullanılan "pulluk" ) alım - satımı ile geçimini sağlayan biriydi. "Pullukçuoğlu " soyismi de buradan gelmektedir.
Müzik hayatına çok genç yaşlarda başlayan Bircan Pullukçuoğlu; ablası ile birlikte "Kanarya Kardeşler" ismiyle konserler vermeye başladı. Yaşının küçük olmasının sahneye çıkmasına sorun teşkil etmemesi amacıyla yaşı büyütülerek nüfusa 1948 doğumlu olarak kaydettirildi..
Bir süre sonra ablası vefat edince müzik hayatına yalnız devam etti. Bu alanda kendini geliştirmek, daha ileri gidebilmek için müzik eğitimi almaya karar verdi ve Ankara'da Coşkun Güla'dan 5 yıl nota, solfej, repertuar ve bağlama dersleri aldı. Sonraki yıllarda Coşkun Güla Müzik Merkezi'nde hoca olarak çalışmaya başladı ve çok sayıda öğrenci yetiştirdi.
1981 yılında TRT Radyoları'nın açmış olduğu Yetişmiş Ses Sanatçısı sınavını iyi dereceyle kazanarak çok kısa bir süre içerisinde kadrolu sanatçı olarak göreve başladı. Ses renginin güzelliği, hançeresine olan hakimiyeti , disiplinli ve çalışkan kişiliği ile müzik camiasında saygın bir yer edindi.
Hemen her yöreden türkü icra edebilen sanatçı, özelikle ege ve icrası ustalık gerektiren Orta Anadolu Türkülerini ustalıkla seslendirirdi.
Kadrosu "Ses Sanatçısı" olması bir yana, "Bağlama Sanatçısı" olan arkadaşları ile yan yana çalabilecek derecede de usta bir bağlama sanatçısıydı. Sanatçı'nın bu özelliği ve mükemmelliyetçi kişiliği birleşince; şu rahatlıkla söylenebilir ki; Bircan Pullukçuoğlu'nun solo bantlarında; saz sanatçıları azami özen ve dikkat ile çalarlardı. ( Savaş Akbıyık olarak bunu bizzat kendimden biliyorum..)
Sayısız Tv. ve Radyo Programı yapan usta sanatçı, 1986 yılında TRT EBU (Avrupa Yayın Birliği) işbirliği ile düzenlenen İspanya - Segovia Festivali"nde ülkemizi temsil etti.
Oldukça geniş bir repertuar bilgisine sahip olan sanatçı, 1990 yılından itibaren TRT Müzik Dairesi Repertuar Kurulu ve İcra Kurulları'nda da görev yapmaya başladı. Edindiği tecrübe ve bilgi birikimiyle 1999 yılından itibaren Solistlik görevinin yanı sıra Yurttan Sesler Koro Şefliği görevini de yürütmeye başladı.
TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu'daki Şeflik ve Solistlik görevlerinden, 2013 yılında emekli olduktan sonra da müzik ile yaşamış ve nefes almış olan sanatçı; TRT Müzik Dairesi Repertuar Kurulu ve İcra Kurulları'ndaki görevlerini sürdürmesinin yanı sıra, birçok kurum korolarında ve Belediye Konservatuarları'ndada türküler öğretmeye ve halk müziği nazariyatına ait birikimlerini gençlerle paylamaya devam etti.

Davranışları ve konuşma üslubu ile son derece zarif bir kişiliğe sahip olan Bircan Pullukçuoğlu; öğrenci ve arkadaşlarını yasa boğarak, 08.01.2016 günü beklenmedik bir şekilde aramızdan ayrıldı ve 11.01.2016 günü Ankara Karşıyaka Mezarlığı'nda defnedildi.15 Ağustos 1948'de Aydın'ın Söke ilçesinde dünyaya gelen Bircan Pullukçuğlu, Coşkun Güla'dan müzik eğitimi aldı.

Kaynak: Repertükül