1948 yılında Sivas Şarkışla’da doğdu.

İlk ve ortaokulu aynı yerde, lise öğrenimini 1966 yılında İzmir Askeri Hava Lisesi'nde tamamladı.

Harp Okulu’na girmeden askeri öğrencilikten ayrıldı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türkoloji Bölümü’nü bitirdi.

Öğrencilik yıllarında, (1969) gazeteciliğe başladı. Çeşitli gazetelerde musahhihlikten Genel Yayın Müdürlüğü’ne kadar görevler yaptı.

1989 yılında Basın İlân Kurumu’na geçti. Eylül 2003'de buradaki görevi bitti.

Altmış civarında kitabı yayınlandı. Birçok Osmanlıca kitabı günümüz alfabesine ve Türkçesine çevirdi.

Ahmet Özdemir’in oyunları TRT'de temsil edildi. Çoğunluğu TRT'de olmak üzere “Folklor Penceresi”, “Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz”, “Cumhuriyetimiz Şiirimiz”, “Geleceğimizi Aydınlatanlar”, “Bir Türküdür Yaşamak”, “Radyo Sanatçıları Halk Konserleri” gibi birçok radyo, televizyon programları ve dizilerinin metin yazarlığını yaptı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin denetçiliğini (üç dönemdir) ve Hoca Ahmet Yesevi Vakfı Genel Sekreterliğini yapıyor.

THY “Öykü”, TJK “Araştırma”, Uluslararası Tarsus Karacaoğlan Etkinliklileri “Karacaoğlan Araştırma”, Tarla “Türk Kültürüne Hizmet”, “Âşık Veysel Halk Kültürüne Katkı Ödülü” gibi ödüller aldı. Yazarımız evli olup, iki çocuğu ve üç torunu vardır. Halen İstanbul’da ikamet etmekte olup “Bizim Gazete” de köşe yazarlığı ile birlikte, çeşitli gazete ve dergilerde yazın hayatını sürdürmektedir.

Eserleri

Şiir: Bir Dal Erguvan, Sitem Taşları;
Hikâye: Sevgi Çıkmazı, Bir Yaz Günü Üşütmek;
Biyografi: Ahmet Haşim, Cenap Şahabettin, Tevfik Fikret, Abdülhak Hamid, Sait Faik, Muallim Naci, Hacı Bayram Veli ve Eşrefoğlu Rumî, Rıza Beşer.
Folklor ve Halk Edebiyatı: Folklor Penceresi, Cönklerden Günümüze Halk Şairlerimiz, Eşref Bey Hikâyesi, Halk Hikâyeleri Geleneği, Şarkışlalı Serdarî, Şarkışla ve Çevresi Halk Ozanları, Âşık Cafer, Âşık Hüdaî, Kelkitli Âşık Serdari. Sefil Selimî İrfan Okulu, Türk Bilmecelerinden Seçmeler, Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler, Kerem ile Aslı, Türk Atasözlerinden Seçmeler, Türkçede Deyimler, Türk Halk Şiirinden Seçmeler, Ninniler, Tekerlemeler, Maniler, Karagöz ve Hacivat, İlköğretim İçin Atasözleri ve Deyimler Sözlüğü, Keloğlan Masalları( Yitikçibaşı Keloğlan, Keloğlan’ın Oyunu Irmaktan Çıkarır Koyunu, Keloğlan Zengin Olmuş, Keloğlan ile Gülyüz), Anadolu Efsaneleri (Şahmeran’ın Kaderi, Nemrut’un Sonu, Truva’nın Tahta Atı, Kızkulesi’nin Gizi), Türk Destanları (Bozkurt Destanı, Göç Destanı, Ergenekon Destanı, Oğuz Kaan Destanı), Karacaoğlan, Dört Yüzüncü Yılında Karacaoğlan, Dadaloğlu, Gevheri, Dertli, Pir Sultan, Analar Anası Nene Hatun, Mimar Sinan, Çağ Açan Çocuk Padişah Fatih, Kara Fatmalar Ölmez.