1935 Yılında İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi.
1951 yılında bağlama çalmayı öğrenmeye başladı.
1954 yılında İstanbul radyosunda açılan ‘stajyer saz sanatçılığı’ sınavında başarılı olarak YURTTAN SESLER korosuna dahil oldu.
Radyo çalışmalarında bilhassa Muzaffer SARISÖZEN ve Ahmet YAMACI’ dan yararlandı.
Radyodaki çalışmalarının yanı sıra 1961 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı Türk Halk Müziği İcra Heyeti Üyeliğine atandı. Aynı zamanda Şef Yardımcılığı görevini üstlendi.
1972 yılında TRT İstanbul Radyosu Türk Halk Müziği ve Oyunları Şubesi Müdürlüğü’ne atandı. Bir süre Türk Folklor KurumuGenel Başkanlığı yaptı.
1976 – 1979 yılları arasında Ankara’ da TRT Müzik Dairesi Başkanlığında THM ve Oyunları Müdürü olarak görev yaptı. Merkezi Cenevre’de bulunan Avrupa Yayın Birliğinin Folklor Alt Çalışma Grubu’nda TRT kurumunu temsilen iki yıl çalıştı. Bu kuruluşça İstanbul ve Bulgaristan’da düzenlenen rostrumlara “TürkHalk Müziğinin Genel Görünümü” konulu bildiri sunulmak suretiyle katıldı.
TRTİstanbul ve Ankara Radyolarında“4ses4 saz” ;“Yurttan Sesler” ve “Kadın ve Erkek Topluluklarını”yönetti.
“50 yılda Türk Halk Müziği" ve “Halk Müziğimizin Eski Ustaları" adlı açıklamalı konserleri yönetti. 1975’de İstanbul’da açılan Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Kurucu Yönetim Kurulu ve Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. Uzun yıllar “ TRT Merkez Denetleme Kurulu Üyeliği” , “Bilimsel Araştırma ve Repertuar Kurulu Üyeliği" ve "Stajyer Sanatçılara Repertuar Öğretmenliği" yaptı.
1979 – 1983 yılları arasında TRT İstanbul Radyosunda “Program Yapar- uzman" olarakçalıştı. 1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na öğretim görevlisi olarak atandı. Bir süre “ Temel Bilimler Bölümü THM Ana Sanat Dalı Başkanlığı” görevini üstlendi. 1985 – 1989 yılları arasında ek olarak Adapazarı Belediye Konservatuarı’nda Öğretim Görevlisi olarak görev yaptı.
Yücel Paşmakçı, derleyici olarak da Türkiye'nin çeşitli yörelerinden TRT Halk Müziği Repertuarına 300'e yakın türkü kazandırdı.
Halen İstanbul’da ikamet eden Paşmakçı, müzik çalışmalarını gençlerimize halk müziğini sevdirerek, öğreterek sürdürmektedir.

ihsanozturk.com