Ankara’da bulunanlardan kültür-sanat alanında ilk tanıştıklarımdan biri Zeynel Sönmez’dir. Necatibey’deki Sönmez Müzikevinde bir söyleşimizde saz yapımcılığından söz açıldığında Murtaza adı geçince, “Murtaza Çağır, iyi bir saz yapımcısıdır” dedi.

Böylece Dikmen’de İsmail Görer’e ait Görer Saz Yapımevi'nde tanıştığımız Kangallı Murtaza’nın soyadının “Çağır” olduğunu da öğrenmiş oldum.

Bu kısa yazımda, kendisinin anlatımına göre yaşam öyküsünü özet olarak sunuyorum.

1957 yılında Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı Irmaç köyünde doğdu. 1963 yılında ailesi Ankara’ya göçtü ve İlkokulu Mamak İlkokulunda okudu. Çocuk yaşta ailesine ekonomik katkı sağlamak amacıyla çeşitli işlerde çalıştı.

1969 yılında çırak olarak Hamamönü’nde Ömer Yanar’ın saz yapımevi olan Saz Sarayı’nda işe başladı. Burada Haydar Babür ve Kemal Eroğlu’ndan saz yapımcılığını, Ömer Yanar’dan saz çalmasını öğrendi.

1977 yılından itibaren aynı yerde saz yapım ustası olarak çalışmasını sürdürdü. 1977-1979 yıları arasında askerliğini tamamladı.

1984-1999 yılları arasında kendi işyerinde ustalık yaptı.

1999 yılından buyana da Kıvılcım Müzik’te çalışmaktadır. Altı yaşından buyana Ankara’da yaşamını sürdürmekte olan Murtaza Çağır, bağlamanın yanında ud, cümbüş, kabak kemane gibi çalgıları da çalmakta ve daha çok deyiş türü türkülerimizi söylemektedir.

1984 yılında ilk kez bir televizyon programına katılmış, bu programda İhsan Öztürk eşliğinde İzzet Altınmeşe’ye bağlama çalmıştır. Yıllardan beri hem TRT hem de özel radyo ve televizyonlarda bağlama ile ilgili teknik konularda ve sazlı sözlü programlara, çeşitli toplumsal etkinliklere konuk olarak katılmaktadır.

21 Mart 2003 tarihinden bu yana ise adını Ahmet Mortaş’ın verdiği, İsmail Görer, Kamber Çeliker, Erhan Yılmaz ve H. Basri Kılıç’ın da yer aldığı "Telli Beşler" grubuyla birlikte hareket etmektedir.

Saz yapımcılığı konusunda teknik gelişmelere karşın özellikle cila (polyester) kullanımı nedeniyle sazın tınısının olumsuz etkilendiğini belirten Çağır, çalıp söyleyenlerden büyük bölümünün türkülerimizi söz ve müzik yönünden bozduğunu öne sürmektedir.

Evli, iki erkek çocuk babasıdır.

Süleyman ÖZEROL Araştırmacı-Gazeteci


Adres:

KIZILAY MÜZİK

İnkılap II Sokak 22/A
Kızılay - ANKARA

Tel: 0 (312) 418 08 78
GSM: 0 (532) 797 56 75