6.1.1946 yılında Ankara'da doğdu. İlkokula başladığı yıl bağlamayla da tanıştı. 8-9 yaşlarında ise sazıyla tek resitaller verecek kadar ustalaşmıştı. 13 yaşındayken Muzaffer Sarısözen'in yönettiği TRT Ankara Radyosu Yurttan Sesler korosunda ve canlı yayında konuk sanatçı olarak bir türkü çalıp söyledi. O yıllarda küçük yaşına rağmen olağanüstü yeteneği ile "Sihirli Bağlama Küçük Mehmet" olarak anılmaya başlandı.

Türk Halk Müziği'ne bağlamaya olan yoğun ilgisi nedeniyle Lise 2. sınıfta öğrenimine ara vermek zorunda kaldı. T.R.T. Ankara Radyosu'na "yetişmiş sanatçı" olarak girmek en büyük amacıydı. Bu dileği 1966 yılında gerçekleşti ve T.R.T. Ankara Radyosunda "yetişmiş sanatçı" olarak göreve başladı.

Üstün yeteneği ve özverili çabaları ile önce "Koro Şefi" ünvanını kazandı, daha sonra da Merkez Repertuar Kurulu üyeliğine atandı.

1980 yılında kendi isteği ile T.R.T. İstanbul Radyosuna atandı. Bu dönemde yurt içi ve yurt dışında birçok resitaller verdi.

Yaşamını "dünyanın en zengin müziği" olduğuna inandığı Türk Halk Müziğine adayan Büyük Usta Mehmet ERENLER başarılı çalışma ve hizmetlerinden sonra T.R.T. İstanbul Radyosundan emekli olmuştur ve yaşamını İstanbul'da sürdürmektedir.

Halk Müziğimize kazandırdığı eserlerden bazıları:

Denizin Dibinde Haççam,
Sabahın Seherinde Ötüyor Kuşlar,
Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme,
El Çek Tabip El Çek.