1946 yılında Keskin'e bağlı Haydar Dede köyünde doğdu. İlkokul üçüncü sınıfta iken ailesiyle Ankara'ya göçtüler.

İlk geldiklerinde Topraklık Semti'ne yerleştiler. Haydar Babür okul yaşamını orada sürdürdü. Topraklık İlkokul'unu ve Kurtuluş Ortaokulu'nu bitirdikten sonra devam ettiği Sanat Enstitüsü'nün elektrik bölümünden mezun oldu.

Daha sonra Yüksek okula başlamasına rağmen çeşitli nedenlerle tahsilini tamamlayamadı. Kısa yoldan bir meslek edinmeyi düşünerek Kemal Poyraz adlı saz yapım ustasının yanında çalışmaya başladı. Kemal Usta'dan saz yapımıyla ilgili önemli bilgileri ediniyor; o bilgilerin ışığında kendini geliştirmeye çalışıyor, mesleğin inceliklerini süratle kavrıyordu. Eli de yatkın olduğu için kısa sürede çok güzel bağlamalar yaparak kendini müzik camiasına ve saz yapımcılarına tanıtması ve kabul ettirmesi zor olmamıştı.

1968 yılında Mehmet Cihan saz evinde usta olarak çalışmaya başladı. O yıllarda Ankara'nın Yusuf Yeniay ve Yaşar Külekçi gibi çok önemli iki ustası vardı. Haydar Usta her iki ustadan da etkilendi, onların yaptığı sazları inceledi, onlardan göz, el yordamıyla edindiği bilgileri kendi birikimleriyle birleştirerek uygulamaya çalıştı.

1970 yılında Musa Yeniay ile Bülbülderesi'nde ilk atölyelerini ortaklaşa açtılar. Bir süre böyle çalışan Haydar Babür, daha sonra tek başına Yenidoğan'da bir dükkân açarak çalıştırmaya başladı.

1970 li yılların ortalarında Rıfat Balaban Saz Evi'nde usta olarak çalışırken resmi bir kurumda da elektrik teknisyeni olarak 5 yıl görev yapan Haydar Usta, saza olan sevgisi daha ağır basınca, teknisyenliği bıraktı, 1980 yılından sonra yeniden kendi atölyesini açarak saz yapımına başladı.

Yaptığı bağlamalarla, yurt içinde ve yurt dışında haklı bir ün kazanan Haydar usta, halen Ankara'da kendisine ait saz yapım atölyesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Adres:

GSM: 0(535)672 45 54