1929 yılında Kırıkkale, Sulakyurt'a bağlı Akkuyu Köyü'nde doğdu.

1950 yılının başlarında ailesiyle birlikte Ankara'ya yerleştiler. Ankara'da geçim kolay değildi, belirli bir mesleği olmadığı için de uzun süre kum ocaklarında ve çeşitli inşaatlarda işçi olarak çalıştı.

Ailede daha önceki kuşaklarda iyi saz çalanlar vardı. Babası da Halil'e oyalansın diye bir bağlama aldı. Kendince birşeyler çalmaya çalışıyordu. Ki.. Sazı bir kaza sonucu kırıldı. Yenidoğan'da saz yapan Çankırı'lı Mehmet Özdemir adlı ustaya bir saz sipariş verdi. Onun yanına gidip gelirken de saz yapımına ilgi duydu. Mehmet Usta'yı dikkatle izliyor, ondan gördüklerini de evde kendi kendine uygulamaya çalışıyordu.

Zaman geçtikçe el ve göz melekeleri saz yapımına daha çok alışıyor, daha iyi sazlar yapıyordu. İşte bu dönemde aynı semtte müzik aletleri mağazası olan Mehmet Cihan'la tanıştı ve onun saz evinde usta olarak çalışmaya başladı.

Uzun yıllar çalışarak hem ustalığını geliştirdi, hem de bağlama çalan birçok sanatçıyla tanışma olanağı buldu. Adı da Ankara'nın iyi ustalarının arasında geçmeye başladı.

Artık sıra daha özgür çalışabileceği, saz yapımında istediklerini daha rahat yapabileceği bir ortam yaratmaya gelmişti. Bunun için de kendine ait bir yer açması gerekiyordu. Halil Usta da böyle yaptı...

İlk dükkanını Seyran Bağlarında faaliyete geçirerek çalışmalarına başladı.

2003 yılının Temmuz ayına kadar yüzlerce saz yaparak mesleğini sürdürdü. Temmuz ayında tezgahını ve aletlerini kardeşi Musa Yeniay'a bırakarak kendini emekliye ayırdı.

Bu değerli ustamızı 13 Şubat 2009 günü yitirdik...