12 Şubat 1953 Yılında Malatya’nın Arguvan ilçesine bağlı Karahöyük köyünde doğdu. İlkokul’u Arguvan’da, Ortaokul’u Van’da, Lise’yi Malatya’da okuyarak 1970 Yılında mezun oldu. Yüksek öğrenimini Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirerek tamamladı.
Müziğe olan ilgisi aileden gelmektedir. Dört kardeşten en küçüğü olan Erhan Yılmaz’ın ağabeyleri de birer aşık, derlemeci ve Arguvan’ın müzik elçileridir. Bağlama çalmayı 9 yaşında ağabeylerinin katkılarıyla öğrenmeye başlayan, okulla birlikte Malatya Halk Eğitim Merkezi ve Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nden aldığı eğitimlerle geliştiren Erhan Yılmaz, 1967 Yılından başlayarak önce Malatya’da (Sami Kasap, ve Selahattin Alpay’a), daha sonra Ankara’da 7 yıl süreyle Bedia akartürk, Aliye Akkılıç, Yıldız Ayhan, Bircan Pullukçuoğlu, Emine Koç gibi birçok ünlü sanatçıya baş bağlama olarak eşlik etti.
1972 Yılında Arif Sağ’ın grubu ile birlikteBedia akartürk’ün Hülya Plak’taçıkan birçok 45’lik plağına eşlik etti. Yine Bedia Akartürk ve İhsan Öztürk’le birlikte yurt içinde ve yurt dışında (Almanya, Hollanda) konserler verdi.
Askerlik görevini Bornova Orduevi’nde müzisyen olarak yaptı.Gazi Eğitim Enstitüsü’nden mezun olunca Edirne’ye Müzik öğretmeni olarak atandı ancak, yerleşik düzeni nedeniyle bu göreve başlamadan öğretmenlikten istifa etti. 10 yıl süreyle Et ve Balık Kurumu’nun Ankara ve Sivas Et Kombinası müdürlüklerinde sırasıyla memur, şef yardımcısı, ticaret şefi ve yönetim komitesi üyesi olarak görev yaptı. Bu kamu kuruluşunun tasfiye edilmeye başlanması üzerine istifa ederek Ankara’da Milli Prodüktivite Merkezi’ne geçti. Halen bu kurumda bütçe ve mali işler bölüm şefi plarak görevini sürdürmektedir.
Erhan Yılmaz bir yandan bu görevini sürdürürken, diğer yandan da beste, derleme ve kaset çalışmaları yapmaya başladı. Çok sayıda şiirler yazdı. Şiirleri gazete ve dergilerde, Ozan Vakfı, Kültür Bakanlığı Antolojilerinde yayınlandı. Arguvan havalarını otantik biçimiyle, duygulu bir yorumla okuyarak su yüzüne çıkmasında önemli katkısı oldu. Arguvan’dan derlediği ezgilerinden ve kendi eserlerinden oluşan 6 tane kaset çıkardı. Eserlerinden birçoğu değişik sanatçılar tarafından kaset ve CD’ye okundu. TRT Radyo ve Televizyonu ile diğer yerel ve Ulusal birçok radyo ve televizyondaprogramlar yaptı.
Yaylı, üflemeli, mızraplı, vurmalı birçok müzik aletini icra edebilen Erhan Yılmaz, evli ve biri kız diğeri erkek iki çocukbabasıdır.Anadolu Halk Ozanları Derneği üyesi de olan sanatçı, Ankara’da ikamet etmekte, müzik çalışmalarını bu ilimizde sürdürmektedir.
ihsanozturk.com