1926 yılında Maçka - Trabzon'da doğdu.
1946 yılında İstanbul'a yerleşti. Bestekâr Sadettin Kaynak'ın, İstanbul Radyosu Müzik Yayınları Müdürü Cevdet Çağla'ya tavsiyesi üzerine, 1950 yılından itibaren Hasan Sözeri'nin yönettiği Karadeniz'den Sesler Topluluğu'nda ses sanatçısı olarak, emisyonlara katılmaya başladı.
Hasan Sözeri'nin İstanbul Radyosu'ndan ayrılması üzerine, çalışmalarını bir süre Kemençeci Hasan Tunç ile sürdüren Cemile Cevher, 1953 yılından itibaren, Sadi Yaver Ataman tarafından kurulan ve yönetilen Memleket Havaları Ses ve Tel Birliği Topluluğu'nda çalışmalarına devam etti.
İstanbul Radyosu'nda, Yurttan Sesler Topluluğu kurulunca (1954), Muzaffer Sarısözen'in önerisi ile, bu topluluğun kadrolu sanatçısı oldu.

İstanbul Radyosu'ndaki görevinden 1979 yılında emekliye ayrıldı.
Cemile Cevher; bilhassa seslendirdiği Karadeniz Bölgesi Türküleri ve horon havaları ile tanındı. Gerek radyo yayınları, gerek doldurduğu plak ve kasetler ve gerekse de yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle pek çok türkünün, ülke genelinde yayılıp sevilmesini sağladı.
Ses sanatçılığı yanında, Türkiye'nin çeşitli yörelerinden yaptığı derlemlerle, TRT Türk Halk Müziği Repertuarına "Derleyen" ve "Notaya alan" sıfatlarıyla onlarca türkü kazandırdı ve bunları seslendirdi. Ayrıca çeşitli kurumlarda, eğitimcilik görevinde bulunarak öğrenciler yetiştirdi.
Değerli sanatçı, 26 Şubat 2010 günü yaşamını yitirdi.

Halk Müziğimize kazandırdığı eserlerden bazıları:

İşte Geldim Ekim Büküm,
Oynayın Kız Oynayın,
Sen Bu Yaylalrı Yaylayamazsın,
Hasta Oldum Derdune,
Dirvana Vurdim Uçti,
Divane Aşık Gibi Dolaşırım Yollarda,
Terazi Tartayurum.
(Kaynak: Türküler com.)