CELAL KANDEHİR
01.01.1963 yılında Çorum’un İskilip ilçesine bağlı İbik Köyünde dünyaya geldi. Babasının küçük yaşta ölümünden dolayı annesinin Gökçeağaç Köyü’ne göç etmesi ile ilkokulu orada bitirip yatılı okul sınavlarına girerek eğitimi 7 yıl sürecek olan öğretmenlik okulunu kazandı ve Burdur’a gitti(1973). Bu arada okula devam ettiği sıralarda 3 arkadaşıyla bir bağlama satın alarak çalmaya başladılar. Bağlama aşkı o sıralarda başladı. O tarihten bugüne bağlamasını yanından ayırmadı. O sıralarda geçimini sağlayabilmek için; inşaatlarda çalışarak elde ettiği gelirinin büyük bir kısmını da bağlamaya ayırmış ve sürekli yeni bağlamalar satın alarak bağlama merakını gidermeye çalışmıştır. Fakat bu merak her geçen gün daha da artmış, iyi bir bağlama nasıl olur sorusunun yanıtını bulmak üzere arayış içerisine girmiştir. İçinde büyüyen bu merak onu bağlama imalatına kadar götürmüştür. Yaz tatillerinde dayısı Hüseyin Çağlar ve Osman Çağlar’ın saz evlerinde ustaların çalışmalarını gözlemleyerek nasıl saz yapıldığı merakını gidermeye çalıştı.
1979–1980 yıllarında Burdur’daki öğretmenlik okulunu bitirerek kendi köyünde bir süre öğretmenlik yapmıştır. O zamanlardan bu yana içindeki sanatçı olma hayalini gerçekleştirmek istedi; fakat içerisinde bulunduğu ortam buna imkân vermiyordu. Bu hevesini ertelemek zorunda kaldı. Daha sonra bağlama imalatçılığı yapmaya karar verdi. Çorum’da Osman Çağlar’ın yanında birkaç ay çalıştı. Daha sonra Ankara’da yaşamaya ve bağlama imalatına orada devam etmeye karar verdi. Erenler Saz Evinde Dursun Doğanay’ın yanında çalıştı. Daha sonra bu işten ayrılıp kendi evinde imalat yapmaya başladı. İşlerini yoluna koyduktan sonra 1983 yılında askere gitti.
1985 yılında Askerliğini bitirdikten sonra Ankara Natoyolunda Kandehir Müzik Evi’nin ilk temellerini attı.
1986 Nezahat Kandehir ile evlendi.
1988–1990 yılları arasında İhsan Öztürk’ten müzik eğitimi aldı.
1990 İşyerini yılında Tuzluçayır Mahallesine taşıdı. Bağlama imalatçılığını o günden bu güne burada sürdürmektedir.
Celal Kandehir’in saz imalatı yaptığı sıralarda yanında çırak olarak çalışıp; bu işi meslek olarak edinen birçok bağlama yapım ustası yetişmiştir. Muharrem Öztürk (Öztürk Saz Evi),Medet Bekdaş -Hüseyin Bekdaş (Bekdaş Saz Evi),Tuncay Tencer (Çolak Saz Evi) bu ustalardan birkaç tanesidir.
İçinde bulunan sanatçı olma hayaline bugünlerde biraz daha yaklaşmıştır. Fırsat buldukça Televizyon-Radyo Programlarına ve Konserlere katılarak sanatını icra etmektedir.
Kandehir Müzik Aletleri atölyesinde birçok ünlü sanatçıya ve bu işi sevenlere (gerek yurt içi gerek yurt dışı olsun) bağlama yapılmıştır. Ankara’da Müzik eğitimi veren (İhsan Öztürk Müzik Eğitim Merkezi, Yüksel Ayoğlu Müzik Merkezi, Musa Eroğlu Müzik Merkezi, Âşık Gülabi Müzik Merkezi vb.) kurs yerlerine de bağlama imalatı yapmaktadır.
Kandehir Müzik Aletleri Celal Kandehir ve eşi Nezahat Kandehir tarafından yürütülüp hizmete devam ettirilmektedir. Celal Kandehir evli ve 4 çocuk babasıdır.
KANDEHİR MÜZİK ALETLERİ
Mağaza: Süleyman Ayten Cad. No: 55
Atölye: Tuzluçayır Mah. 16. Sokak No: 8/A
Tuzluçayır – ANKARA
Tel iş: 0(312) 365 43 61
GSM:0(532) 315 18 46
0(543) 552 02 46