1935 yılında Ankara’da doğan Burhan Gökalp aslen Ankara’nın Çubuk İlçesine bağlı Karaköy’lüdür.
Burhan Gökalp’in ailesinde bağlama çalmak bir gelenektir. Dedesi Ali ve babası Ahmet’de güzel bağlama çalmaktadır. Böyle bir ailede büyüyen bir çocuk da doğal olarak büyüklerinden etkilenecektir. 7 - 8yaşlarında babasından ilk dersleri alarak bağlamayla tanışmıştır.
İlk gençlik yıllarına kadar o yılların iyi saz çalan ustalarını (Nida Tüfekçi, Bayram Aracı, Emin Aldemir vb.) dinleyerekkendini geliştirmiş; 1955 yılında Nida Tüfekçi’ den ders alarak sahne çalışmalarına da başlamıştır. İlk kez Gençlik Parkındaki Yeni Tiyatro’da Erol Korlas adlı THM sanatçısına eşlik etmiş;yine aynı yerde (o güne kadar klasik sazlarla türkü söyleyen) Zara’lı Halil’le tanışmış ve ona eşlik etmeye başlamıştır. Daha sonra Seher Uludağ, Nuri Sesigüzel, Saniye Can, Nurettin Dadaloğlu, Aliye Akkılıç vb. birçok sanatçıyla sahne çalışmaları yapmıştır.
1966 yılında Ankara Radyo’sunun açtığı sınavı kazanarak önce stajyer, daha sonra da radyonun kadrolu bağlama sanatçısı olmuş; 1998 yılına kadarbu görevi sürdürdükten sonra emekliye ayrılmıştır.Halen Ankara’da yaşamakta olan Burhan Gökalp THMRepertuarına çok sayıda türkü kazandırmıştır.
Bu türkülerin bazılarını şöyle sıralayabiliriz:
Samanlıktan Kaldıramadım Samanı (Zühdü)
Tiren Gelir Gışladan
Seher Vakti Kalkan Kervan
Karanfilli Yar Allı Yar
Bahçelerde Gün Döndü (Kabak)
Dama Koydum Yakacaks
İndim Koç Babayı Tavaf eyledim
Tiren Gelir Gışladan
Tık Dedi Gapı
Asker Oldum Vatana (Zalifim)
Tarlalarda Örene
Gabah Bahçalara Gün Döndü

ihsanozturk.com