1940’l yılların ortalarında Malatya’dan İstanbul’a göçen, bir ailenin ikinci çocuğu olarak 1954 yılında İstanbul'da doğdu.
Babası Abdullah Akkale’nin sesi çok güzeldi. Yöresinin türkülerini ve Halk kültürünü iyi derecede bilmesi Belkıs AKKALE için de çok yararlı oldu. İstanbul’da büyümesine karşın Malatya’nın geleneksel kültürünü aileden öğrendi.
Babası Abdullah Akkale’nin Halk müziğine olan tutkusu nedeniyle çok küçük yaşlarda müziğe ilgi duymaya başladı. Dahaİlkokul öğrencisiyken o dönemin sanatçılarının söylediği tüm türküleri söyleyecek kadar geniş bir repertuarı olmuştu. Sınıf öğretmeninin teşvikiyle ilk kez okul gecelerinde türkü söylemeye başladı. Henüz İlkokul öğrencisiyken sesinin güzelliğiyle ve yeteneğiyle sınıf öğretmeninin dikkatini çekti. Öğretmeninin de teşvikiyle okul gecelerinde ve kültürel her etkinlikte türkü söyleyerek çevrenin beğenisini kazandı.
Müziğe yakın bir aileden gelen Akkale, ilkokul öğrencisi iken düzenliolarak, yaklaşık 7 yıl kadar Sadi Yaver Ataman'dan müzik dersi aldı. Daha sonra Belediye Konservatuarına girdi. Burada ses sanatçısı olarak bir süre Adnan Ataman'la birlikte çalıştı.
20 yaşında sahne yaşamına başladı. Bu dönemde Mustafa Geceyatmaz'ın dikkatini çekmesi üzerine Ankara Radyosuna çağrıldı ve yaklaşık 6 yıl, kurum dışı sanatçı olarak burada görev yaptı. 1980 yılında TRT'in açtığı sınavla yetişmiş sanatçı olarak kadroya alındı...
Önceleri de albüm çalışmaları olmasına karşın 1982 yılında "Yağmur Plak" etiketiyle dinleyicilerine ulaşan “Dadey” adlı albümü o yılın en çok satılan THM albümü oldu. Bu albümde seslendirdiği "Dağlar Seni Delik Delik Delerim", "Odana Serdim Hali" v.b. türküler o dönemin en sevilen türküleri oldu. Şöhreti de Anadolu'nun her yanında hızla yayılmaya başladı. Gelişmelerin doğal sonucu olarak bir çok yerden çok cazip "sahne " teklifleri gelmekteydi.
Akkale Aynı yıl İstanbul'dan gelen teklifleri uygun gördü ve TRT' deki görevinden ayrılarak İstanbul'da sahne çalışmalarına başladı. Kısa bir süre sonra da Ankara'dan İstanbul'a taşınmak zorunda kaldı. Ancak Ankara'yla ve buradaki yakınlarıyla irtibatını hiç kesmedi.
Plak, kaset ve CD. kayıtlarında bugüne dek İhsan Öztürk, Arif Sağ, Zafer Gündoğdu, Musa Eroğlu, Zafer Dalgıç gibi müzik yönetmenleriyle çalıştı. Şu ana kadar 22 albüm hazırlayan Akkale bir çok türkünün sevilmesini ve gündeme gelmesini sağladı. Ayrıca 9 sinema filmi çevirdi, Türkiye ve Türkiye dışında birçok şenlik ve toplantıya katıldı.
Uzun yıllar değişik kurum ve birimlerce yılın halk müziği sanatçısı seçildi. Flaş Tv. kanalında “Türkü Bacı” adlı iki dönem süren ve Halk Müziğimizin daha çok üreticilerine yer verdiği birTv. Programı yaptı.
Belkıs Akkale, 1990 yılından, 2005 yılına kadar Kültür Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Topluluğunda “Solist Sanatçı” olarak görev yaptı.
Bu kadar büyük başarılara imza atan Akkale, mütevazılığı hiç bir zaman bırakmamış; sansasyonel olaylardan, dedikodulardan sürekli uzak kalmayı başarmıştır.
THM Repertuarımıza derleyici olarak da çok güzel türküler kazandıran Akkale, eşi Sami Bey ve oğlu Doğancan'la birlikte İstanbul’da ikamet etmektedir.