BEKİR TEKELİ KİMDİR? TEKELİ KARDEŞLER SAZININ DOĞUŞU

Bekir Tekeli, Kastamonu’ya bağlı Hacı Muharrem köyünde tarımla geçinen bir ailenin 4. çocuğu olarak 1932’de doğmuştur. Yokluk yıllarında dünyaya geldiği için zorluklarla mücadele etmeyi daha küçük yaşlarda öğrenmiş, yaşam savaşına daha o yıllarda başlamıştır. Ağanın yanında ırgatlık yapan babası ve ağabeyleriyle birlikte kara toprağı adam etmek için çabalamış, kazandıkları bir miktar parayı biriktirerek kendilerine yeterli bir toprak parçası almışlardır. O arazinin bir bölümüne killi toprağı samanla karıştırarak yapılan kerpiçten bağdadi bir ev inşa etmişler. (Bu evin hala bir odası ilk haliyle durmaktadır). 1943 yılında ilkokulu okumak için Kastamonu merkeze gelmiştir. 1947–1948 İsfendiyar Bey ilkokulundan mezundur. Okulu bir tanıdığın yanında kalarak bitirmiştir.

Ailenin ilk çocukları Ali Tekeli 1944 lü yıllarda saz çalmaya merak salmış ve çamdan bir saz yapmıştır. Hali vakti yerinde olan bir müşteri çıkmış ve bu sazı satın almıştır. Köy yerinde hariçten bir gelir elde etmenin gururuyla aile için harcanmıştır. Aynı şekilde Ahmet tekelide bu şekilde birkaç bağlama denemesinde bulunmuştur. Bu bağlamaları yapmalarının amacı paranın az zamanı yapalım çalmasını öğrenelim sevdasından başka bir şey değilmiş. Bu şekilde birkaç saz macerası daha vuku bulmuş ve hepside beğeni görmüştür. O yıllarda göl öğretmen okulunda müdürlük görevi yapan Merhum Avni Özbenli ile irtibata geçilmiş ve en iyi bağlama nasıl yapılabilir konusunda fikir alışverişinde bulunmuşlardır. Bekir Tekelinin’de sazla tanışması bu şekilde olmuştur. Gençlik yıllarında yaptıkları sazlar bir bir ellerinden alınmış hâlâ bir sazım yok diye dert yanmışlardır. 4 erkek kardeşe aldıkları toprağın az gelmesinden ve geçim sıkıntısından dolayı Ali ve Ahmet kardeşler içgüveysi olarak evlenmiş ve aileden ayrılmışlar.

Askerliğini Çanakkale’de yapmıştır. En son Bekir Tekeli’de polislik sınavları için şehre gelmiş (o zamanlarda askerliği çavuş olarak yapanlar polislik için çağrılmaktadır) boyu bir cm kısa olduğu için polis olamamıştır.

1957 yılında abisi Ahmet Tekelinin açtığı bağlama imalathanesinde bağlama yapmaya başlamıştır. Köyden şehre bir yatak bir yorganla geldim der. İlk yıllarında atölyede ikamet etmiştir.1957 yılıyla birlikte zor yıllarda başlamıştır. Bir müddet geçtikten sonra abisiyle ortak olarak işi devam ettirmiştir. Tekeli kardeşler ismi Ahmet ve Bekir Tekeli kardeşlerden gelmektedir. Ağaca hayat verme baltayla keserle diğer aletlerle zor ve zahmetli bir iştir. Azim ve kararlılıkla üstesinden gelmişler bugün bile aranan Tekeli sazlarını markalaştırmayı başarmışlardır.

1960 yılında evlenmiş 3 çocukları olmuştur. Bağlamadan elde ettikleri kazançla geçimini idame ettirmiş ailesine en iyi şekilde bakmaya çalışmıştır. Birçok ünlüye bağlama yapmışlar isimlerini birçok ülkede duyurmayı başarmışlardır. Bunu nasıl başardıklarını anlatırken kaliteden ödün vermediklerinden paraya tapmadıklarından yaptıkları işin sevdalısı olduklarından bahseder.

1990 da Abisi Ahmet Tekeli vefat etmiş işi Bekir Tekeli yürütmeye devam etmiştir. Zorluklarla dolu hayat mücadelesinde oğlu ve torunlarıyla birlikte ikamet etmekte yarım asırdır işini aynı titizlik ve sevdayla devam ettirmektedir.

Ben Babam Bekir Tekeli’yi ve Tekeli kardeşler sazının doğuşunu kısaca anlatmaya çalıştım. Onun çizdiği yolda yürümek bana mutluluk vermektedir.


Mehmet TEKELİ
SANAİ SİTESİ MARANGOZLAR BLOK NO 28
37100/KASTAMONU
TEL İŞ:0 (366) 214 16 45
GSM. 0 (538) 693 1200
http://site.mynet.com/tekelisazevi