Ali Ekber Çiçek 1935 yılında Erzincan Merkeze bağlı Ulular Köyünde doğmuştur.
Babasını 1939 Erzincan depreminde yitiren Ali Ekber Çiçek küçük yaşlarda rençberlik yapmaya başlar. Cem toplantılarında kulağı Alevi deyişleri ve ezgileriyle dolan Ali Ekber Çiçek çocuk yaşlarda bağlama çalmayı öğrenir. İlkokul öğreniminden sonra maddi olanaksızlıklar sonucu öğrenimini sürdüremez, ancak ağır yaşam şartlarına karşın müzikten hiç kopmaz. Müzik aşkı ağır basınca İstanbul'a göç eder ve halk müziğinin önemli isimleriyle tanışır. Vatani görevi sonrası radyoya giren Ali Ekber Çiçek 35 yılı aşkın bir sürede 400'den fazla türküyü yorumlayarak geniş kitlelere sevdirmiştir.

Halen TRT arşivlerinde Ustanın 54 kaseti olduğu söyleniyor. Birçok ülkede konserler ve üniversitelerdeki sohbetler aracılığıyla bu toprakların sanatını dünyaya taşımaya çabalamış Ali Ekber Çiçek, bir kaynakta yolunu şöyle özetliyor:
Gerçekleri göstermek, gerçeğe kavuşmak ve gerçeği olduğu gibi insanlara anlatmak için çalışmış bir insanım. Cahilden uzak, kâmile yakın oldum; büyüklerime saygı ile, küçüklerime sevgiyle yaklaştım. Konuşulan her kelâmı ibadet gibi dinledim, kimseyi acizlik ve bilgisizlikle itham etmedim. Bu icraatım boyunca hiçbir maddi menfaat sağlamadan, insanların duygularını sömürmek gibi bir yanlışlığa meydan vermedim.”
Bu değerli üstadımız 26.04.2006 günü Hakk'a yürüdü. Vasiyeti gereği Edremit'e bağlı Tahtakuşlar Köyü'nde toprağa verildi.
Ali Ekber Çiçek’in Halk Müziğimize kazandırdığı türküler :
Böyle İkrarınan Böyle Yolunan
Bunca Olan Emeğimi
Derdim Çoktur Hangisine Yanayım
Ey Erenler Akıl Fikir Eyleyin
Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim
Gurbet Elde Bir Hal Geldi Başıma
Gurbet Elde Yadellerin Derdini
Gül Yüzlü Sevdiğim
Hazin Hazin Esen Seher Yelleri
İsmini Sevdiğim Saadetli Dostum
Nasıl Yar Diyeyim Ben Böyle Yare
Ondört Bin Yıl Gezdim Pervanelikte(Haydar Haydar)
Bir Güzeli Methedeyim
Çoktan Beri Yollarını Gözlerim
El Vurup Yaremi İncitme Tabib
Gönül Gel Varalım Gülşen Bağına
Şepke'nin Kavakları
Yolumuz Gurbete Düştü

e-mail:ihsanozturk@ihsanozturk.com